BlogMİNERALLER VE GÖREVLERİ NELERDİR?

İnsan vücudundaki fonksiyonların çalışması için gerekli olan maddelerden biri de minerallerdir. İnsan vücudunda farklı makro ve mikro mineraller bulunur ve bunlar farklı görevlere sahiptir.  Mineraller, vücudun kendi başına üretemeyip yiyecek ve içecekler sayesinde depoladığı maddelerdir. Vücudumuzun sağlıklı olabilmesi, enzim ve fonksiyonların tam anlamıyla çalışabilmesi adına mineraller insan vücudu için vazgeçilmezdir.

Mineraller Nelerdir?

İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu mineraller oldukça çeşitlidir çünkü her mineralin faydalı olduğu alan farklılık gösterir. İnsan vücudu söz konusu olduğunda en önemli mineraller; kalsiyum, demir, selenyum, bakır, çinko, sodyum, iyot, flor, potasyum, magnezyum, fosfor, kükürt, manganez, krom olarak sıralanabilir. Vücudumuz bu minerallerin hepsine ihtiyaç duyar ve her bir mineralin gerek gıdalar gerekse takviye ürünlerle karşılanması gerekir.

Minerallerin Görevleri Nelerdir?

Mineraller, sindirim sistemimizdeyken kana karışır ve yine besinler sayesinde aldığımız vitaminlerle beraber vücudumuzun farklı bölgelerine ilerleyerek fayda sağlarlar. Kemik, kas ve dişlerin oluşumunda hem çocuklarda hem de yetişkinlerde minerallerin görevleri çok önemlidir. Öte yandan hücre içi ve hücre dışı sıvı oranlarının dengede tutulmasında da görev alırlar. Enzimlerin yapı taşıdır ve enzimlerin çalışmasına yardım ederler. Ayrıca vücudun genel olarak hastalıklarla savaşmasında ve sağlıklı gelişiminde de rol oynarlar.

Mineraller Ne İşe Yarar?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi her mineralin vücuttaki etkisi ve faydalı olduğu alan birbirinden farklıdır. Bu nedenle de her bir mineralden ve faydasından kısaca bahsetmek gerekirse;

  • Kalsiyum: Kemik ve diş yapısının sağlıklı gelişmesini sağlar.
  • Krom: İnsülin yanıtını ve şeker oranını dengeler.
  • Demir: Sağlıklı kan değerleri için gerekir. Yorgunlukla ve hastalıklarla savaşır, büyümeye yardım eder.
  • İyot: Zihinsel fonksiyonların işleyişine yardım eder ve tiroid fonksiyonlarında önemli bir rol oynar.
  • Potasyum: Tansiyonun korunmasına yardım eder.
  • Manganez: Bağ dokusunun normal şekilde oluşmasına katkıda bulunur.
  • Bakır: Vücut dokusunun yeniden oluşması için gerekli olan enzimlerin oluşmasına yardım eder.
  • Magnezyum: Sinir sisteminin ve kas sisteminin sağlıklı kalmasında faydalıdır.
  • Fosfor: Böbreklerin ve kalbin düzenli çalışmasına yardım eder.
  • Çinko: Çok sayıda enzimin çalışması için gereklidir. Yara iyileşmesinde ve doku onarımında önemli rol oynar.

 

Mineral Eksikliği Nedir?

Vücut için gerekli olan mineraller, bazı zamanlarda yetersiz kalabilir. Eğer vücudun ihtiyaç duyduğu kadar mineral alınmazsa ya da vücut mineral emilimini gerçekleştiremezse mineral eksikliği görülebilir. Mineraller, dışarıdan alınan maddeler olduğu için sağlıklı beslenen kişilerde mineral eksikliği görülme olasılığı oldukça düşüktür. Sağlıklı ürünler tercih edilmiyorsa ya da belirli bir minerali barındıran ürün tüketilemiyorsa vücut, hücreleri ve fonksiyonları çalıştırmak için yeterli enerjiyi bulamaz. Ayrıca sigara ve alkol kullanımı da minerallerin düzgün bir şekilde emilememesine sebep olur. Örneğin halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, kramp gibi şikâyetler mineral eksikliğinin işareti olabilir. Bu gibi durumlarda ise mineral takviyesi sayesinde vücutta mineral eksikliği oluşmaması sağlanabilir oluşması engellenebilir ve eksikliklerin yol açtığı problemler giderilebilir.